For nogen tid siden kom endnu et skønt frøkatalog med posten. En af glæderne ved vinteren er nemlig, at den giver tid og mulighed for at kigge nye frø- og plantekataloger, der ofte indeholder et væld af spændende sorter og nye skønne nyheder.

Stolt kavaler 'Xanthos'
Stolt kavaler ‘Xanthos’

Men overraskelsen var stor, da vi i det nye katalog så prisen på Cosmos bipinnatus ‘Xanthos’ – den skønne gule stolt kavaler, der kom på markedet for få år siden. Man forlangte 62 kr. for et enkelt brev med 20 frø – det er 3,10 kr. pr. frø! For lige at være sikker kontaktede jeg firmaet for at høre, om der var tale om en trykfejl. Men prisen var korrekt.

Vi havde allerede set ‘Xanthos’ til helt andre priser, så vi satte os for at kigge lidt nærmere på, hvad frø til denne skønne sommerblomst i grunden koster rundt omkring. Hvor stor er prisvariationen? Vores undersøgelse er ganske uvidenskabelig, men vi har kigget på frøpriser og billigste fragtmulighed ved 15 forskellige webshops, der tilbyder ‘Xanthos’. Otte leverandører er danske, en er svensk, og de resterende seks er engelske. Til undersøgelsen har vi ikke kigget på frøkvalitet, spiringsprocent osv., for det fremgår ikke af hjemmesiderne.

Stolt kavaler 'Xanthos'
‘Xanthos’ er lav og mere kompakt end andre Stolt kavaler sorter

Cosmos bipinnatus ‘Xanthos’

Xanthos betyder gul på græsk, og sorten var den første rent gule stolt kavaler på markedet. ‘Xanthos’ er godt forgrenet, lavere og mere kompakt end de fleste andre stolt kavaler, og det gør den velegnet til krukker på terrassen. Men ‘Xanthos’ er også god i forkanten af staudebeddet. I det hele taget en rigtig god sommerblomst, som vi selv havde i haven i 2016 og 2017.

‘Xanthos’ er fremavlet af hollandske Van Hemert & Co. I 2014 blev sorten testet af Fleuroselect, og i 2015 blev den udpeget som Fleuroselect “Novelty”. Kvaliteterne hos ‘Xanthos’ gjorde, at Fleuroselect tildelte sorten guldmedalje i 2016.

Men hvad koster frøene til den skønne sommerblomst så rundt omkring?

Priserne på ‘Xanthos’

Frøposerne indeholder fra 20 til 50 frø, så for at gøre priserne sammenlignelige har vi beregnet en pris pr. 50 frø. Hertil er lagt prisen for den billigste fragtmulighed på webshoppen. Priserne er indhentet i uge 8 2018 og kan ses i tabellen nedenfor.

Absolut dyrest er Zimtrade / Botanisk Verden, men i den dyreste ende ligger også leverandører som Blomsterverden, Suttons Seeds, Frøtorvet og Thompson & Morgan. Hos Zimtrade / Botanisk Verden er prisen 62,- kr. for 20 frø. I alt 98,- kr. må man af med for et enkelt brev helt almindelige frø inklusive fragt. Det er da alligevel noget. Og omregner man som nævnt til prisen for 50 frø inklusive fragt, lander man på intet mindre end 191,-. kr.

Billigst er Fuglebjerggaard. Her får man 50 økologiske frø inklusive fragt for 55 kr. Fuglebjerggaard oplyser ikke frøantallet på hjemmesiden, og ved en direkte henvendelse oplyste firmaet, at en pose indeholder “en teskefuld” frø. Det måtte vi efterprøve, og vores bestilte pose indeholdt 50 ‘Xanthos’ frø.

Samme frømængde får man også hos Bilka, der forhandler Claus Dalby frø. Her lander man på 59 kr. inklusive fragt. Men har man en Bilka i nærheden og henter frøene selv, vil Bilka være billigst. Her koster frøene alene nemlig kun 20 kr.

På en tredjeplads kommer Kings Seeds fra England med en pris på 60,58 DKK for 50 frø inklusive fragt. Det er interessant, at man kan få frø sendt fra England billigere, end Bilka kan gøre det i Danmark.

Til næsten samme pris får man 50 frø inklusive fragt hos Kerneliv. Her er prisen 60,83.

Priser på Cosmos 'Xanthos'

ForhandlerAntal frøPrisPris / frøBilligste fragt50 frø & fragt
Fuglebjerggaard (Øko frø)5030,000,6025,0055,00
Bilka (Claus Dalby)5020,000,4039,0059,00
Kings Seeds, England3018,590,6229,6060,58
Kerneliv3021,500,7225,0060,83
Susannes Blomster Cafe4028,000,7030,0065,00
Chiltern Seeds, England3020,710,6933,4067,92
Plantetorvet (Lord Nelson)2526,711,0729,9583,37
Mr. Fothergills, England2019,360,9742,2590,65
Sarah Raven, England5037,610,7558,7396,34
Impecta, Sverige2533,081,3230,7196,87
Thompson & Morgan, England2031,201,5633,72111,72
Frøtorvet2536,001,4439,95111,95
Suttons Seeds, England2033,721,6941,17125,47
Blomsterverden (Mr. Fothergills)2037,951,9030,00133,88
Zimtrade / Botanisk Verden2062,003,1036,00191,00

11 tanker om “Ekstrem prisforskel på ‘Xanthos’ frø

    • Ole Jespersen siger:

      Ja, vi blev også lidt overraskede og valgte så at kigge lidt nærmere på priserne. Interessant.

  1. Carina Jørgensen siger:

    Fint indlæg, og ja man skal i den grad kigge sig for når man køber frø. Jeg synes ofte jeg ser meget stor prisforskel på frø i de frøbutikker jeg kigger i, så det kommer ikke bag på mig.

  2. Ege siger:

    Dejligt at du gør opmærksom på dette. Selv havde jeg været på jagt efter nogle bestemte frø og helt bevidst tjekkede jeg mængden….jøsses nogle prise.
    Dog var jeg heldig med dem jeg skaffede som var billigt at spireprocenten = 100%
    Tak for det fine indlæg

  3. camilla plum siger:

    Forskellen kan også være om de er økologiske, men altså xanthos giver meget få frø, vi dyrker dem selv og det er overhovedet ikke som med andre cosmos. så det er rimeligt nok at de er dyre. Men der er desværre faktuelle fejl;

    og det er lidt ærgerligt, at der står i artiklen at mine frø koster 55.- det gør de ikke, de koster 30.- de 55.- jeg aner ikke hvor skribenten har fra. Jeg ved ikke hvor mange frø der er i, for jeg har ikke talt dem, men der er rigeligt. Og så er de oven i købet økologiske. mvh Camilla Plum

    • Ole Jespersen siger:

      Camilla Plum, I skemaet står der tydeligt, at dine frø er Øko-frø. Det fremgår også af teksten. Det fremgår også af skemaet, at frøene koster 30 kr. og at fragten udgør 25 kr. I alt 55 kr. for et brev frø inkl. fragt. Det brev frø, vi købte, indeholdt 50 frø. Deraf antallet.

    • Ole Jespersen siger:

      Helt ok, i øvrigt er du jo billigst samlet set, og så får man oven i købet økologiske frø 🙂

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.