Det er blevet vældigt populært at dyrke den imponerende klokkeranke (Cobaea scandens) i danske haver. Når klokkeranken har fået fat, kan man næsten se den gro, og i løbet af en sæsonen kan den nå adskillige meter i vejret eller dække et hegn. Men hvad der klokkeranken i grunden for en plante?

Klokkeranke i blomst
Klokkeranke med violette blomster, Cobaea scandens. Foto: Ole Jespersen.

Klokkeranke, Cobaea er en slægt af blomstrende klatreplanter, der tilhører Floks-familien (Polemoniaceae). Der findes omkring 20 arter af Cobaea, som er hjemmehørende i Sydamerika, primært i Mexico.

Ved en ceremoni i den botaniske have i Madrid navngav den spanske botaniker og plantesamler, Antonio José Cavanilles, i 1804 slægten Cobæa (Cobaea) efter den spanske jesuit, missionær og naturforsker, Bernabé Cobo (1582-1637). Bernabé Cobo boede 61 år i Mexico og Sydamerika og meget af det, vi kender til Inca-riget, kan vi takke den bemærkelsesværdige spanske præst for.

På dansk kaldes planteslægten klokkeranke. Den mest almindelige er Cobaea scandens med violette klokkeformede blomster. Den findes også med råhvide blomster og hedder så Cobaea scandens ‘Alba’. Det botaniske artsnavn, scandens, betyder blot klatrende. De engelske navne som Cathedral Bells eller Monastery Bells refererer til de klokkeformede blomster.

Cobaea scandens blev første gang beskrevet i 1791 af Antonio José Cavanilles.

Cobaea Anoura geoffroyi
Klokkeranken bestøves her af en flagermus af arten Anoura geoffroyi. Foto: Nathan Muchhala, University of Missouri.

I den sydamerikanske natur bestøves Cobaea-slægten af flagermus i familien Bladnæser (Phyllostomidae). Man ved med sikkerhed, at arterne Anoura geoffroyi og Anoura caudifer bestøver Cobaea scandens blomster, når flagermusene med deres lange tunge samler nektar i blomsternes bund.

I skumringen udsender blomsten en duft, der tiltrækker flagermusene. Når en flagermus flyver ind i blomsten, berører dens bryst de fremspringende støvdragere. Pollen sætter fast sig i pelsen, og flagermusen bringer således pollen fra blomst til blomst.

Assistant professor, Nathan Muchhala fra University of Missouri i USA, forsker i flagermus og bestøvning af blomster. Han har taget enestående billeder af en flagermus, der bestøver en Cobaea trianae.

Nathan Muchhala beskriver, at følgende arter bestøves af flagermus: Cobaea aschersoniana, Cobaea gracilis, Cobaea scandens og Cobaea trianae.

Klokkeranke invasiv i New Zealand

Klokkeranke Cobaea scandens
I Danmark er klokkeranken Cobaea scandens ikke vinterhårdfør. Foto: Ole Jespersen

Man skal altid passe på med at indføre fremmede planter til landet. Det ser vi fx nu med bjørneklo. Så galt går det næppe med Cobaea scandens i Danmark, da den ikke er hårdfør her. Men da klokkeranken blev indført som haveplante til New Zealand, gik det galt. Den tilpassede sig klimaet, og i 1946 blev klokkeranken opdaget som vildtlevende blandt andet i Auckland regionen.

I dag er Cobaea scandens på den New Zealandske liste over invasive arter, og det er forbudt at sælge, formere, distribuere og udstille planten i New Zealand. Over korte afstande spredes frø med vinden, men planten kan spredes over store afstande fx via haveaffald, der fragtes rundt. Derfor er en del af bekæmpelsen i New Zealand, at man sørger for at brænde rødder og planterester fra Cobaea scandens.

Cobaea arter

Som nævnt findes der en række af Cobaea-arter, men det er stort set kun klokkeranken Cobaea scandens, der har betydning i Danmark. Der er dog en stigende interesse for også at dyrke Cobaea pringlei, der er lidt mere hårdfør. Læs mere om Cobaea pringlei via linket her.

Cobaea-arter

Cobaea aequatoriensis
Cobaea aschersoniana
Cobaea biaurita
Cobaea campanulata
Cobaea flava
Cobaea gracilis
Cobaea lutea
Cobaea minor
Cobaea pachysepala
Cobaea paneroi
Cobaea penduliflora
Cobaea pringlei
Cobaea rotundiflora
Cobaea scandens
Cobaea skutchii
Cobaea stipularis
Cobaea trianae
Cobaea triflora

Har du fået lyst til at prøve at så og dyrke klokkeranken Cobaea scandens, så kan du se vores såvejledning her. Men når du skal købe frø, er der grund til at være vågen, for der er meget stor prisforskel på frø til klokkeranke.

Pristjek på klokkerankefrø

Vi har undersøgt pris på frø og billigste levering fra 17 forskellige webshops, der forhandler frø til den violette Cobaea scandens. Otte leverandører er danske, en er fra Sverige, fem er fra England og tre er fra Tyskland.

Klokkerankefrø
Frøkapsel og modne klokkerankefrø. Foto: Ole Jespersen.

Leverandørerne er fundet ved søgning på internettet, og priserne er indhentet i uge 10 2018. Vi har bevidst ikke kigget på eBay og lignende steder, da det er svært at skelne reelle og ureelle forhandlere der.

Frøposerne hos de undersøgte forhandlere indeholder fra 5 til 20 frø, så for at gøre priserne sammenlignelige har vi beregnet en pris pr. 20 frø. Hertil er lagt prisen for den billigste fragtmulighed på webshoppen.

Det var meget overraskende, at prisen på ét klokkerankefrø kan variere fra 0,94 til 5,70 kr!

Absolut dyrest er danske Albinus Frø. Her forlanger man 28,50 kr. for 4-5 frø. Ved 5 frø i posen, er det 5,70 kr pr. frø. Men er man uheldig og kun får 4 frø, svarer det så til hele 7,13 kr pr. frø. Det er en meget høj pris for frø, der hverken er sjældne eller ekstremt dyre i indkøb. I tabellen har vi indsat prisen ved 5 frø. Omregner man til de sammelignelige 20 frø, svarer det til en pris inkl. fragt på 143,00 kr.

Næstdyreste frøpris finder man hos Zimtrade / Botanisk Verden, der forlanger 4,40 kr.  pr. frø. I den dyreste ende ligger også Jespers Planteskole. Her får man en pose med 11 frø for 19,85, men webshoppen tilbyder ikke en fornuftig fragt for frøposer. Jespers Planteskole har udelukkende en fast fragt på 89,00, så en enkelt pose frø leveret vil løbe op i hele 108,85 kr. Kan man afhente i planteskolen, er sagen selvfølgelig en helt anden.

Det er rigtigt ærgerligt, når vi gerne vil støtte danske forhandlere, men vi må konstatere, at de fem billigste leverandører alle er udenlandske! Hos tyske Saatgut-Vielfalt kan man få 20 frø inkl. fragt for 47,50 kr. Holdt op imod 143,00 kr. hos Albinus Frø, er det ikke svært at vælge.

På en andenplads må vi igen til Tyskland til Saatkontor Schoener. Her får man de 20 frø inkl. fragt for 48,38 kr.

Tredje og fjerdepladsen går til Kings Seeds og Chiltern Seeds, begge fra England. Her må man af med godt 50 kr. for 20 frø og fragt.

Vil man handle dansk, kan man for 58,00 kr. købe 20 frø inkl fragt hos Bjarne’s frø og planter.

Den samlede oversigt kan ses nedenfor.

Priser på klokkerankefrø

ForhandlerAntal frøPrisPris / frøBilligste fragt20 frø & fragt
Saatgut-Vielfalt, Tyskland1212,751,0626,2547,50
Saatkontor Scjoener, Tyskland1211,930,9928,5048,38
Kings Seeds, England1516,771,1230,1052,46
Chiltern Seeds, England1818,491,0333,9754,51
Sunshine Seeds, Tyskland2018,750,9437,5056,25
Bjarne's Frø og Planter1020,002,0018,0058,00
Mr Fothergills, England2030,001,5043,0073,00
Lundhede (Weibulls frø)1127,002,4525,0074,09
Impecta, Sverige1022,692,2730,0075,38
Føtex (Albertines frø)1330,002,3139,0085,15
Suttons Seeds, England1534,312,2942,9188,66
Bilka (Claus Dalbys frø)820,002,5039,0089,00
Kridtvejens Planter (Hornum frø)831,003,8830,00107,50
Thompson & Morgan, England934,313,8134,31110,55
Zimtrade / Botanisk Verden1566,004,4036,00124,00
Jespers Planteskole (Weibulls frø)1119,851,8089,00125,09
Albinus frø528,505,7029,00143,00

 

4 tanker om “Klokkeranke – klatreplanten fra Mexico

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *